Botoks: kako do mlajšega videza

Dandanes botoks velja za enega najbolj priljubljenih estetskih posegov, saj se zanj odloča vedno več ljudi. Je injekcija, v kateri je botulinum toksin tipa A, ta snov pa nastaja iz bakteriji Clostridium botulinum. Največkrat se uporablja za zmanjšanje vidnosti gub, uporablja pa se tudi v medicinske namene. Deluje na principu blokade signalizacije živčnih impulzov, ki spodbujajo mišice v kontrakciji. Na tak način mišico paralizira, vidnost gube pa se zmanjša.

Botoks se najpogosteje uporablja v estetski medicini, največkrat na predelu obraza. Zelo učinkovit je za korekcijo gub na predelu čela, okoli oči in med obrvmi. Z vbrizgavanjem zmanjša aktivnost mišic in pripomore k mlajšemu videzu. Uporablja se tudi na ustnicah, bradi in vratu, v nekaterih primerih pa tudi za dvig obrvi.

Botoks pa se ne uporablja samo v estetski kirurgiji, vendar tudi v medicini. Poznamo več stanj, pri katerem ga lahko uporabljamo. Kot prvo lahko izpostavimo migrene, saj ga lahko uporabljamo za preprečevanje le-teh. Deluje tako, da sprošča mišice v predelu glave in vratu, na ta način pa zmanjša moč glavobolov. Imate težave s prekomernim znojenjem? Botoks vam lahko pomaga tudi pri tej težavi. Obvladuje prekomerno znojenje na način, da blokira živčne signale, zaradi katerih se znojite. Njegova uporaba je priporočena tufi pri težavah s krčitvijo mišičnih funkcij, saj se uporablja pri spastičnosti ali prekomerni mišični napetosti. Pomaga pri raznih boleznih, kot e cerebralna paraliza ali celo multipla skleroza. Stanje, pri katerem imate težave z nepravilnostmi v gibanju oči ali tako imenovanim strabizmom, lahko zdravite z botoksom, saj lahko pozdravi težave z usklajevanjem pri gibanju oči.

Učinek se običajno opazi v treh do sedmih dneh po vbrizganju, viden pa je nekje od treh pa do šestih mesecev, to je odvisno od posameznika. Če želimo učinek ohraniti dalje, moramo postopek ponoviti. Pred tretmajem pa je potrebno, da preverite tudi stranske učinke in možnosti zapletov.